Urodził się 2 marca 1940 roku w Warszawie. Kompozytor, aranżer, pianista; autor utworów instrumentalnych, muzyki baletowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. W 1964 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie kompozycji u profesora Kazimierza Sikorskiego. Tuż po dyplomie, w 1965 roku wspólnie z Mateuszem Święcickim i Witoldem Pogranicznym założył Radiowe Studio "Rytm", którym kierował przez kolejnych osiem lat. Rok wcześniej napisał pierwszą w życiu piosenkę - "Żółte kalendarze" dla Piotra Szczepanika. Jest trzykrotnym laureatem plebiscytu na Radiową Piosenkę Roku - 1965, 1966 i 1974. Napisał piosenki, teksty oraz stworzył postać Franka Kimono. Jest autorem przebojów Maryli Rodowicz: "Kasa sex", "Szparka sekretarka", "Do łezki łezka". W latach 70' współtworzył pierwszy polski zespół (Arp Life) grający muzykę elektroniczną.

Jego współpraca z filmem rozpoczęła się od dwóch obrazów telewizyjnych Andrzeja Żuławskiego: "Pavoncello" i "Pieśń triumfującej miłości". Jako pierwszy z polskich kompozytorów filmowych doczekał się edycji płytowych swoich kompozycji. Dotychczas napisał muzykę do ponad 120 filmów fabularnych; bardzo często współpracuje z Andrzejem Żuławskim i Andrzejem Wajdą. Jego najbardziej znane tytuły to: "Akademia Pana Kleksa", "W Pustyni i w Puszczy", "Nie ma mocnych", "Człowiek z Marmuru" czy "Człowiek z Żelaza". Na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1977 roku otrzymał nagrodę za muzykę do filmu "Czerwone ciernie"; natomiast w 1984 roku - zespołową Nagrodę Prezesa Rady Ministrów dla twórców filmu "Akademia Pana Kleksa". W 2003 roku w Łodzi odbył się festiwal muzyki filmowej, poświęcony jego twórczości.

Często pracuje za granicą: w 1969 roku wyjazd do Francji na kontrakt z 20th Century Fox. W wyniku tego pisze i nagrywa w Paryżu muzykę do filmu "Le grabuge" w reż E. Luntz'a. W 1970 roku we Włoszech dla wytwórni Warner Brothers komponuje do "Sette donne a testa". W 1973 pracuje dla DEFA Studio, przy 15 filmach. W 1981 i 1989, we Francji, pisze do filmów Andrzeja Żuławskiego: "Possesion", "Mes nuits sont plus belles que vos jours". Od 1986 roku współpracuje z wieloma niemieckimi wytwórniami: W.D.R., BAWARIA Studio, FILM POOL; dla SAT1 realizuje muzykę do seriali: "Anna Maria" oraz "Doktor z alpejskiej wioski".

Poza tym ma na koncie operę radiową, dwie muzyki baletowe i inne drobne formy z gatunku muzyki poważnej. Raz pojawił się na ekranie, w filmie Andrzeja Kostenki "Zaginiona". Jego hobby to praca, z którą łączą się liczne podróże. Lubi czerwone wino, słucha muzyki - nie tylko własnej. W telewizji ogląda pogodę i filmy, uwielbia chodzić do kina i z wnukiem do "Włocha" na lody. Obecnie mieszka w Warszawie; jego syn, Mikołaj, również jest kompozytorem, a także scenarzystą.


2005 - 2019 © Soundtracks.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone