Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

10. FMF - PROGRAM FESTIWALU

19 Styczeń 2017, 18:12


Poznaliśmy program jubileuszowego, 10. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie ! Czeka nas prawdziwa uczta muzyczna pełna wielkich kompozytorskich sław !


Najpiękniejsza muzyka filmowa stworzona przez Abla Korzeniowskiego (m.in. do filmów ?Samotny mężczyzna? i ?Zwierzęta Nocy?), powracający na festiwal Howard Shore z muzyką do trylogii ?Władca Pierścieni?, uwielbiana przez miłośników kina muzyka z ?Gwiezdnych wojen? Johna Williamsa i wreszcie filmowe superprodukcje: ?Niekończąca się opowieść? i ?Titanic? z muzyką na żywo oraz wielki urodzinowy dancefloor z prawdziwą legendą muzyki, zdobywcą trzech Oscarów Giorgio Moroderem w roli DJ`a - to tylko kilka wydarzeń przygotowanych w ramach 10. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

?Zapraszam do wspólnego świętowania jubileuszu FMF. To będzie wielka i wspaniała podróż po świecie kina i muzyki. Mam nadzieję, że będziecie Państwo z nami?— mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizatora festiwalu.

Tegoroczne święto muzyki i filmu rozpoczniemy 17 maja 2017 w Centrum Kongresowym ICE Kraków koncertem monograficznym Abla Korzeniowskiego - zaprzyjaźnionego z festiwalem, jednego z najbardziej znanych na świecie polskich kompozytorów związanych z amerykańską fabryką snów, dwukrotnie nominowanego do nagrody Złotych Globów za muzykę do ?Samotnego mężczyzny? Toma Forda oraz za soundtrack do ?W.E.? w reżyserii Madonny. Korzeniowski będzie gościem FMF już po raz drugi - podczas 6. edycji festiwalu (2013) jego utwory zabrzmiały na uroczystej Gali urodzinowej RMF Classic. Kompozytor wielokrotnie podkreślał, że Kraków, jako rodzinne miasto, jest mu szczególnie bliski - tutaj się wychował i kształcił muzycznie, najpierw jako wiolonczelista, później w klasie kompozycji pod skrzydłami Krzysztofa Pendereckiego. Podczas wieczoru inaugurującego 10. FMF zabrzmią największe przeboje z jego filmowej kolekcji - obok ?W.E? i ?Samotnego mężczyzny? także ?Romeo i Julia? Carla Carlei, ?Escape from Tomorrow? Randy`ego Moore`a, niezwykle popularne tematy z serialu ?Penny Dreadful? i muzyka z najnowszego filmu Toma Forda ?Zwierzęta Nocy?, nominowana do nagrody BAFTA 2016. W Sali Audytoryjnej ICE Kraków Abel Korzeniowski sam poprowadzi Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej. Kompozytor będzie także gościem urodzinowej gali ?All is Film Music? w TAURON Arenie Kraków i zadyryguje suitą z ?Penny Dreadful.

Drugiego dnia festiwalu (18 maja 2017) podczas pierwszego na świecie pokazu filmu ?Niekończąca się opowieść? wykonanego z muzyką na żywo - gościć będziemy niemieckiego kompozytora i saksofonistę Klausa Doldingera. Kultowa dla wielu fanów kina niemiecka superprodukcja z gatunku familijnego kina fantasy powstała w 1984, jako najdroższy projekt zrealizowany poza Stanami Zjednoczonymi i ZSRR oraz jeden z największych sukcesów niemieckiej kinematografii. ?Tajemniczy, magiczny film z kultową sceną lotu 11-letniego Bastiana Baltazara Buksa na grzbiecie wielkiego białego smoka kojarzy się wielu dzisiejszym trzydziesto- i czterdziestolatkom z kasetami VHS, piękną muzyką i emocjami, które przeżywali wraz z bohaterami filmu. Film jest zatem międzypokoleniowym linkiem pomiędzy widzami dorosłymi i tymi najmłodszymi. To także powrót do kultowej ścieżki dźwiękowej po raz pierwszy zaaranżowanej na wykonanie orkiestrowe? - podkreśla Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF. Motywem przewodnim międzynarodowej wersji filmu jest tytułowa piosenka Giorgia Morodera, stanowiąca jeden z największych przebojów Limahla: ?Never Ending Story?. Pozostałe tematy skomponował Klaus Doldinger, który w ICE Kraków pojawi się na scenie w roli wykonawcy i zagra na saksofonie. Towarzyszyć mu będzie niemiecki perkusista Curt Cress oraz muzycy zespołów Sinfonietta Cracovia i Cracow Singers. Całość poprowadzi niemiecki dyrygent Christian Schumann.

Festiwalowy piątek (19 maja 2017) rozpocznie klimatyczny fortepianowy koncert przepełniony rozpoznawalnymi tematami europejskiego kina. Wieczorem w Sali Teatralnej ICE Kraków zapraszamy na drugą odsłonę cyklu ?Cinematic Piano?, zainaugurowanego w ubiegłym roku przez polskiego pianistę Aleksandra Dębicza. Tytuł serii recitali filmowych pochodzi z jego debiutanckiej płyty, zawierającej dwanaście improwizacji fortepianowych inspirowanych kinem. W tym roku w kameralny świat muzyki filmowej przeniesie nas francuski pianista i kompozytor Jean-Michel Bernard - autor kilkudziesięciu ścieżek dźwiękowych (m.in. ?Jak we śnie? Michela Gondry`ego czy ?Paryż-Manhattan? Sophie Lellouche). Bernard był gościem ubiegłorocznej edycji festiwalu - był jurorem FMF Young Talent Award i prowadził warsztaty kompozytorskie dla młodych twórców w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. To właśnie wtedy zrodził się pomysł, by jego wyrafinowane improwizacje filmowe zabrzmiały w drugiej serii cyklu ?Cinematic Piano?.

Co łączy takich artystów jak Prince, David Bowie, Freddie Merkury, Daft Pank, Kylie Minogue, Barbra Streisand, Donna Summer, Bonnie Tyler czy Britney Spears? Z nimi wszystkimi współpracował ojciec EDM - Electronic Dance Music, zdobywca trzech Oscarów, czterech Złotych Globów, czterech nagród Grammy - Giorgio Moroder. Artysta na koncie ma ponad sto złotych i platynowych płyt, a w 2004 roku został uhonorowany miejscem w Dance Music Hall of Fame. Jego utwory wypełniają elektronicznym brzmieniem wiele hollywoodzkich produkcji, a jego twórczość miała duży wpływ na rozwój takich gatunków muzycznych jak new wave czy techno. Moroder zagra na festiwalowym dance party w plenerowej aurze starego dworca na Placu im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. ?Muzyka Giorgia Morodera odnosiła sukces wszędzie tam, gdzie pojawiało się disco. W Krakowie przeniesie nas w świat elektroniki, muzyki dance i klasycznych brzmień ponad czterech dekad muzyki filmowej, m.in.: ?Top Gun?, ?Midnight Express?, ?Człowiek z blizną?, ?Flashdance?, ?Neverending Story?, usłyszymy także kultowe piosenki Davida Bowiego, Cher, Kylie Minogue i zespołu Daft Punk. Zabawę - zza konsoli - poprowadzi sam Giorgio Moroder? - zapowiada Piaskowski.

Sercem tegorocznego festiwalu będzie jubileuszowa Gala Muzyki Filmowej ?All is Film Music? w TAURON Arenie Kraków (sobota, 20 maja). ?FMF zawsze był świętem różnorodności form, gatunków i stylów, a zarazem spotkaniem branży filmowej z wielotysięczną publicznością. Na naszym festiwalu wszystko jest możliwe i dozwolone. Urodzinowa gala odbędzie się nie tylko pod znakiem sentymentalnych powrotów wielkich kompozytorów, ale także będzie okazją do odkrywania muzyki kolejnych serialowych hitów ostatnich sezonów? — zaprasza Piaskowski. Podczas gali usłyszymy wszystko to, co budowało markę FMF przez lata: zabrzmią suity z kultowych produkcji filmowych i seriali telewizyjnych przygotowane specjalnie na ten wieczór przez mistrzów tego gatunku. Zdobywcy Oscarów - Howard Shore i Jan A.P. Kaczmarek - zabiorą nas w sentymentalną podróż w czasie i przypomną najpiękniejsze wydarzenia w historii festiwalu. Zaprezentują nagrodzone tematy, zaś muzyka do filmu ?Władca Pierścieni? symbolicznie zamknie ważną klamrą pierwsze dziesięciolecie FMF, cofając się do początków festiwalu w 2008 roku, gdy na krakowskich Błoniach po raz pierwszy w Polsce zabrzmiała na żywo muzyka z ekranizacji trylogii Tolkiena. Wszystko w brawurowym wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Chóru Pro Musica Mundi pod dyrekcją przyjaciela i ambasadora FMF Diego Navarro. Kolejnych gości urodzinowej gali ogłosimy w najbliższych tygodniach, także na antenie RMF Classic.

W niedzielę (21 maja), w samo południe, zgodnie z festiwalową tradycją zagra FMF Youth Orchestra pod batutą Moniki Bachowskiej - powołany do życia przez organizatorów FMF zespół, złożony z najbardziej utalentowanych uczniów krakowskich szkół muzycznych. Młodzi muzycy podejmą się tym razem nie lada wyzwania - w Centrum Kongresowym ICE Kraków, w czterdziestą rocznicę premiery filmu, wykonają kultową muzykę Johna Williamsa do space opery ?Gwiezdne wojny? George`a Lucasa. Koncert ?FMF Youth Orchestra Plays Star Wars? jest organizowany przy współpracy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Filmowej na Teneryfie FIMUCITÉ. ?Gwiezdne wojny? w wykonaniu FMF Youth Orchestra zabrzmią ponownie 23 maja 2017 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a we wrześniu na Wyspach Kanaryjskich wykona je tamtejsza orkiestra. Warto podkreślić, że aranżacje orkiestrowe powstały pod okiem samego Johna Williamsa.

Na finał jubileuszowej edycji FMF (niedziela, 21 maja) zaplanowano spektakularne wydarzenie: symultaniczny pokaz superprodukcji Jamesa Camerona ?Titanic?  z oscarową muzyką Jamesa Hornera wykonywaną na żywo. Filmowa opowieść o jednej z największych katastrof minionego stulecia to jedna z zaledwie trzech produkcji w historii światowego kina, które zdobyły aż jedenaście statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej. ?Wybór tego ważnego w historii hollywoodzkiego kina tytułu to także hołd dla jednego z największych kompozytorów muzyki filmowej, zmarłego tragicznie w katastrofie lotniczej w czerwcu 2015 roku - Jamesa Hornera. Był jednym z najpopularniejszych kompozytorów filmowych ostatnich 30 lat, napisał muzykę do ponad stu filmów i zdobył dwa Oscary. Horner od dawna chciał odwiedzić Polskę i miał być gościem tegorocznej edycji FMF, ale przedwczesna śmierć zniweczyła te plany. Symbolicznie nawiązujemy do tego marzenia i prezentujemy muzykę, która przyniosła mu największą sławę,? - opowiada o kulisach wyboru ?Titanica? na finał FMF Robert Piaskowski. Horner oprawił film Camerona muzyką o późnoromantycznym zabarwieniu, wzbogacając ją - na życzenie reżysera - elektronicznie generowanymi brzmieniami i ludowym instrumentarium (m.in. dudy, harmonijka ustna, akordeon), charakterystycznym dla ludów celtyckich (dzisiejszych Szkotów, Walijczyków, Irlandczyków, Bretończyków). Za orkiestracjęodpowiadał sam Don Davis, znany publiczności FMF z muzyki do trylogii ?Matrix?. W TAURON Arenie Kraków ?Titanic? zabrzmi w pełnej wersji symfonicznej - Sinfoniettę Cracovię poprowadzi szwajcarski dyrygent Ludwig Wicki. Festiwalowa prezentacja superprodukcji Camerona zbiegnie się z 20. rocznicą premiery filmu.

Festiwalowe atrakcje nie ograniczą się tylko do muzyki i kina. 10. edycja FMF tradycyjnie już obfitować będzie w wydarzenia towarzyszące, kino plenerowe pod gwiazdami, warsztaty dla młodych kompozytorów oraz spotkania w ramach Forum Audiowizualnego. Jak co roku przyznamy także festiwalowe wyróżnienia - statuetki Young Talent Award i Ambasadora FMF oraz prestiżową nagrodę im. Wojciecha Kilara, ustanowioną przez prezydentów Krakowa i Katowic z myślą o twórcach muzyki filmowej stojących na straży etosu i tradycji sztuki kompozytorskiej. Statuetkę przyznamy już po raz trzeci - w poprzednich edycjach wyróżnienie odebrali laureaci Oscara: Elliot Goldenthal i Alexandre Desplat.

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic. Bilety oraz karnety na festiwalowe koncerty można będzie kupić od poniedziałku (23 stycznia) od godz. 12.00 za pośrednictwem portalu Eventim oraz w punktach informacji miejskiej InfoKraków. Bilety na poszczególne wydarzenia kosztują od 21 zł do 100 zł, a karnety od 60 zł do 340 zł.Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2021 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni