Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Rapa Nui

11 Maj 2003, 11:08 
Kompozytor: Stewart Copeland

Rok wydania: 1994
Wydawca: Milan Records

Muzyka na płycie:
Rapa Nui

Stewart Copeland to raczej mało znany kompozytor, ale w swoim dorobku ma kilka bardzo ciekawych soundtracków, często takich, które można by określić jako eksperymenty. Myślę, że Rapa Nui także zalicza się do jego eksperymentatorskich dzieł.

Na tej płycie znajdziecie: orkiestrę, elektronikę, etniczne chórki i instrumenty oraz mnóstwo bębnów. Jest to soundtrack różnorodny, więc są tu zarówno utwory spokojne, jak i kipiące dynamiką. Ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: są bardzo "dzikie" - a to za sprawą bębnów, które często zajmują pierwszy plan. Orkiestra została ograniczona do sekcji smyczkowej i pojawia się w tle. Od czasu do czasu usłyszymy także fortepian, który o dziwo dobrze współgra z tymi wszystkim etnicznymi rytmami. Jest tu także mnóstwo różnego rodzaju fletów i piszczałek.

Utwór Rapa Nui (Main Title) oraz Ay Manu Wata Hai (End Titles) to najlepszy przykład połączenia tak różnych elementów muzycznych. Rozpoczyna się od dzikiego rytmu wybijanego na bębnach, po chwili w tle pojawia się orkiestra, do tego dochodzi fortepian, a całości dopełnia etniczny chórek mieszany.

Rapa Nui to soundtrack niebanalny, oryginalny jak i nowatorski. W dodatku równie dobrze słucha się go z obrazem jak i bez. Jest tu wiele utworów bardzo dyanamicznych - wesołych i mrocznych - ale są też spokojne, suspensowe. W większości to jednak muzyka niekonwencjonalna, bardzo odmienna od typowych soundtracków.

Słuchałem tej płyty setki razy, ale nigdy mi się nie znudziła - bardzo polecam, zwłaszcza osobom poszukującym czegoś nowego, nieszablonowego.

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Totora Ponds - 1:19
2. Rapa Nui (Main Title) - 3:52
3. Tupa Sunset - 2:29
4. Training - 7:02
5. Fire Dance - 3:40
6. Sail Away - 4:05
7. The Cliffs Of Ngarau - 3:05
8. Rana Raraku Blues - 1:26
9. Topple Moai - 1:33
10. Argument With Make - 1:37
11. Race To Moto Nui - 2:20
12. Carving The Mysteries - 3:18
13. Ay Manu Wata Hai (End Titles) - 4:03

Razem: 39:48

Komentarze czytelników:

p:

Moja ocena:

Steward Copeland to mało znany kompozytor? Widać ktoś tu nie zna grupy The Police...

Adam Krysiński:

Moja ocena:

Bardzo dobry soundtrack. Przepiękne etniczne melodie. Bardzo dobrze że Copeland odszedł z "The Police" bo się tam marnował tylko ;-)

Babuch:

Moja ocena:

Wlasnie zdobylem soundtarck z Rapa-Nui i jestem cuit zaiwedziony. Spodziewalem sie arcydziela (tak przynajmniej wydawalo mi sie gdy ogladalem film- muzyka zrobila na mnie ogromne wrazenie). Na souundtracku jest troszke gorzej, ale nie znaczy to ze muzyka jest zla. Absolutnie. Nie jest moze arcydzielem ale brzmi ciekawie i swiezo (czuje sie tu klimaty bliskie Peterowi Gabrielowi , a z blizszych analogii sa pewne podobienstwa do Voo Voo i muzyki ktora robia Pospieszalscy). Jak wspomnieli przedmowcy soundtrack dla tych ktorzy pragna czegos innego, dlaekigo od schematow Williamsow Horenrow Goldsmithow I Barrych. Mimo tego ze czasami wszystko brzmi zbyt jak underscore polecam.

Mefisto:

Moja ocena:

Nie przekonuje mnie ta płyta, choć tyle się nasłuchałem o jej genialności. Dla mnie za dużo tu underscoreu, który chwilami zgrzyta pomiędzy świetnymi notabene etnicznymi rytmami. Na szczęście płyta nie jest długa i nie nudzi - choć z drugiej strony to ciągłe walenie w bębny może irytować. Niemniej jednak warto, bo to de facto porządna kompozycja, inna niż większość soundtracków.